Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Czy pamiętasz o filtrze


16 Lis. 2009

Wymienianie filtrów kabinowych powinno odbywać się  raz na rok lub po przejechaniu 15 tys. km. Wielu użytkowników samochodów nie pamięta o tym, a tymczasem zanieczyszczenia dostające się do wnętrza auta mogą negatywnie oddziaływać na kierowcę i pasażerów.


 
 
 
 
 
Filtry kabinowe pomagają nie tylko osobom cierpiącym na alergie, uczulenia czy astmę. Dzięki filtrom poprawia się samopoczucie kierowcy i pasażerów, a podróż staje się bezpieczniejsza i mniej uciążliwa. Gdy stoimy w korkach jesteśmy narażeni na wdychanie szkodliwych substancji, których stężenie w kabinie samochodowej jest nawet sześć razy większe niż na poboczu drogi.

Do wymiany filtra skłania wzrastająca temperatura, ponieważ ona zachęca do używania klimatyzacji. Po zimie warstwy filtrujące są zazwyczaj zapełnione, co zmniejsza przepływ powietrza.


Na skuteczność filtra kabinowego ma wpływ jakość użytych materiałów oraz dokładność wykonania. W filtrach kabinowych nie powinno stosować się wkładów papierowych ponieważ zmniejszają zdolność pochłaniania zanieczyszczeń i dokładność filtracji. Natomiast wkład filtracyjny z włókien sztucznych tzw. mikrofaza jest higroskopijna i nie wchłania wilgoci.

Natomiast poziom separacji zanieczyszczeń zależy od jakości włókniny stosowanej jako warstwy filtracyjnej, jej geometrii (regularności fałd) oraz stabilnej i szczelnej obudowy. Jeżeli obudowa jest dobrze wykonana i połączona z medium filtracyjnym zapewnia właściwą szczelność filtra i eliminuje przepływ zanieczyszczeń poza medium filtracyjnym.

Odpowiednia włóknina jest naładowana elektrostatycznie, a warstwy takiej włókniny charakteryzują się gęstością rosnącą wraz z kierunkiem przepływu powietrza.
Dodatkowo ma właściwości antyseptyczne, a układ jej włókien zapewnia maksymalne pochłanianie pyłów, przy zmniejszonej powierzchni roboczej.
Pozwala to na to, że filtr kabinowy jest w stanie zatrzymać blisko 100 proc. alergicznych pyłków oraz kurzu. Zarodniki i bakterie są filtrowane w 95 proc., a sadza w 80 proc.

 
Na rondzie jest bezpieczniej
Bezpieczeństwo to wynika z geometrii ronda, która zmusza kierowców do ograniczenia prędkości i zachowania ostrożności wobec pozostałych kierowców. Na rondzie jednak obowiązują konkretne zasady, o których...
Mocowanie kolumny zawieszenia
Wymiana amortyzatorów jest dobrym momentem na sprawdzenie ich osprzętu. Uszkodzenia mocowań kolumn zawieszenia, odbojów lub osłon amortyzatorów, mogą sprawić, że nowy amortyzator nie będzie działał...
Zobacz także podobne wiadomości