31 Maj. 2020
Według policyjnych statystyk co piąty zabity pieszy w Unii Europejskiej ginie w Polsce. Politycy, aby zmienić ten stan rzeczy, chcą dostosować polskie przepisy do tych, które funkcjonują w większości państw członkowskich. W niektórych krajach za niezatrzymanie się przed przejściem, gdy pieszy wchodzi na pasy – traci się prawo jazdy.
Jak pokazują statystyki publikowane przez Komendę Główną Policji, w 2013 roku aż w 26,5 proc. spośród wszystkich wypadków brali udział piesi. W zdarzeniach tych zginęło 1147 osób. W 2013 roku aż 70 proc. takich kolizji zdarzyło się w miejscach udostępnionych pieszym, a najbardziej niebezpieczne okazują się przejścia dla pieszych.<
Zmiany w przepisach
Parlamentarny zespół do spraw bezpieczeństwa drogowego pracuje nad nowelizacją Prawa o ruchu drogowym, która radykalnie zmieni obowiązujące przepisy. Zgodnie z propozycją posłów kierowca będzie zobowiązany zatrzymać pojazd, jeśli zauważy pieszego, który zamierza przejść na drugą stronę ulicy po „zebrze”. Takie prawo wymusi na kierowcach większą ostrożność i zwalnianie przed przejściem. Przepisy o takim kształcie od dawna funkcjonują w wielu europejskich państwach, m.in. w Austrii, Czechach, Niemczech a nawet Bułgarii.
Zmiany w świadomości Bardzo ważna jest zmiana świadomosci kierowców. Zazwyczaj znają oni te przepisy, które dotyczą relacji pomiędzy samochodami. Jeśli jednak chodzi o prawo dotyczące traktowania rowerzystów czy pieszych, wielu posiadaczy prawa jazdy ma na ten temat niską świadomość. Dlatego warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Jeśli jesteśkierowcą:
- zwolnij przed przejściem dla pieszych
- zatrzymuj się i rozglądaj na zielonej strzałce
-pamiętaj o martwej strefie za przednimi słupkami
- licz się z tym, że przez przejście może przejechać rowerzysta
- nigdy nie omijaj i nie wyprzedzaj samochodu stojącego przed zebrą - jeśli przed twoją maską przechodzi pieszy, a z tyłu nadjeżdża auto, trzymaj wciśnięty hamulec
- jeśli przepuszczasz pieszego w gęstej mgle, prócz przeciwmgłowych, włącz światła awaryjne
I pamiętaj, za potrącenie pieszego na pasach możesz pójść do więzienia.
Źródło: PAP/ Gazeta Wyborcza
Ważne linki