11 Maj. 2015
Staranie się o prawo jazdy należy rozpocząć od wizyty w wydziale komunikacji urzędu w miejscu zamieszkania, by uzyskać profil PKK – Profil Kandydata na Kierowcę. Należy złożyć: dokument tożsamości, zdjęcie, podanie, orzeczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do kierowania pojazdami i upoważnienie do odbioru (w razie działania pełnomocnika). Z numerem PKK można zapisać się na kurs.
Jak zrobić prawo jazdy?
Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom SPiNKa w Warszawie pomaga kandydatom na kierowców, niezależnie od miejsca zamieszkania. Współpracuje ono ze szkołami w całej Polsce, które uczą osoby z niepełnosprawnością, a dodatkowo finansuje kurs. Ale najpierw proponują przymiarkę do samochodu (każdy kierowca potrzebuje odpowiedniego oprzyrządowania) i sugestię co do właściwych kodów na orzeczeniu lekarskim.
To właśnie ono decyduje o uczestnictwie w kursie. Należy je mieć przed udaniem się do PKK. Lekarz w zaświadczeniu zaznacza kody ograniczeń, które później widnieją na prawie jazdy. To utrudnienie dla osób z niepełnosprawnością, gdyż zdarza się, że później trzeba zmienić lub dopisać kody ograniczeń.
Coraz więcej ośrodków podchodzi profesjonalnie do szkolenia niepełnosprawnych kierowców i ma oprzyrządowane samochody.
Warto wiedzieć:
- o prawo jazdy mogą się ubiegać osoby posiadające minimum dwie sprawne kończyny, a jedną z nich musi być ręka
- schorzenia lub choroby zakłócające pracę mózgu uniemożliwiają zdobycie prawa jazdy
- w praktyce, osoby niepełnosprawne mogą zdobyć jedynie prawo jazdy kat. B
- egzamin praktyczny zdaje się na własnym lub wypożyczonym samochodzie
- koszt przystosowania auta do potrzeb osób niepełnosprawnych waha się od ok. 300 do 10 000 zł
- osoby niepełnosprawne mogą uzyskać zwrot części kosztów przystosowania pojazdu do swoich potrzeb w ramach programów refundacyjnych
- cena egzaminu praktycznego dla osób niepełnosprawnych jest o połowę niższa od kwoty, którą muszą zapłacić osoby bez dysfunkcji.
źródło: motofakty.pl
Ważne linki