21 Paź. 2014
W czasie jazdy zdarza nam się rozmawiać przez telefon, zmieniać stacje radiowe, prowadzić zaangażowane rozmowy z pasażerami, długo ustawiać nawigację. Wszystkie te czynności dekoncentrują nas i sprawiają, że nie skupiamy się na prowadzeniu samochodu. Z kolei brak skupienia podczas jazdy może kosztować nas mandat lub nawet spowodowanie wypadku. Wystarczy chwila nieuwagi. Zastanówmy się więc co najbardziej nas rozprasza podczas jazdy.
Rozmowy telefoniczne - W trakcie prowadzenia samochodu nie wolno nam trzymać telefonu. Nawet kilku sekundowa rozmowa może przerodzić się w dłuższą. Jeśli sprawa jest naprawdę pilna, zawsze możemy zjechać na pobocze lub oddzwonić do rozmówcy. Nawet w przypadku zestawu głośnomówiącego powinniśmy zachować szczególną ostrożność.
Gadatliwy pasażer- Zdarza się, że pasażer w trakcie jazdy udziela nam wskazówek lub komend jak powinniśmy prowadzić samochód. Jest to jedna z najbardziej rozpraszających sytuacji jakie mogą się nam zdarzyć. Problem pojawia się też, kiedy kierowca jest w trakcie trudnego manewru, a pasażer go zagaduje. W obu wypadkach należy natychmiast go uciszyć.
Jedzenie i picie - spożywanie posiłków podczas jazdy jest niebezpieczne, ponieważ wymusza oderwanie rąk od kierownicy. Jeśli już musimy się napić, starajmy się to zrobić np. podczas oczekiwania na zielone światło. Jedzenie w trakcie jazdy nie jest zdrowe, dlatego lepiej zjeść wcześniej, lub odłożyć posiłek na czas postoju.
Radio - większość kierowców umila sobie jazdę słuchaniem radia lub płyt. Warto jednak pamiętać o tym, żeby nie ustawiać zbyt wysokiej głośności. Badania dowiodły, że głośna muzyka sprawia, że nieświadomie przyśpieszamy. Co więcej, głośno grające radio powoduje, że nie słyszymy sygnałów z otoczenia. Pamiętajmy, że zmienianie stacji radiowych, czy szukanie płyty w schowkach również rozprasza uwagę kierowcy.
Klimatyzacja - odpowiednia temperatura w samochodzie pomaga komfortowo pokonać trasę. Zbyt wysoka temperatura obniża koncentrację i wydłuża czas reakcji, może też spowodować senność. Najlepiej ustawić klimatyzację na 20-25 stopni Celsjusza. Warto też pamiętać, że nawiew nakierowany bezpośrednio na twarz powoduje podrażnienie oczu, co może zmniejszyć widoczność.
Ważne linki