Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Jak kupować akcesoria samochodowe


19 Sty. 2015

Płyny do spryskiwaczy, akumulatory, opony i części do samochodów - ich sprzedaż podlega ściśle określonym przepisom, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa i ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Kontrole prowadzi Inspekcja Handlowa na zlecenie UOKiK. Na co zwrócić uwagę kupując te artykuły?

Akumulatory muszą być oznakowane symbolem selektywnego zbierania (przekreślony kontener) i zawierać informację o pojemności i zdolności rozruchowej. Pamiętaj, że sprzedawca ma obowiązek odebrać zużyty akumulator lub pobrać opłatę depozytową (potwierdzając to na osobnym dokumencie) oraz umieścić w widocznym miejscu w punkcie sprzedaży informację o warunkach i trybie zwrotu zużytych akumulatorów i punktach ich zbierania.


Naklejki na oponach czy etykiety obok nich powinny być dostępne w punkcie sprzedaży - tam powinieneś znaleźć najważniejsze informacje o klasie efektywności paliwowej, klasie i wartości pomiarowej zewnętrznego hałasu toczenia, jak również klasie przyczepności na mokrej nawierzchni. Te same informacje powinny znaleźć się na stronie sklepu internetowego. Porównując te parametry przedstawione na etykiecie łatwiej dokonasz świadomego wyboru opon o odpowiednich właściwościach, uwzględniając poziom bezpieczeństwa i wpływ na środowisko. Więcej porad na temat zakupu opon znajdziesz na stronie Urzędu.

Części i przedmioty wyposażenia powinny spełniać wymagania techniczne - posiadać świadectwo homologacji. Od czerwca 2013 obowiązuje zakaz wprowadzania do obrotu nowego pojazdu czy nowego przedmiotu wyposażenia lub części bez wymaganego odpowiedniego świadectwa homologacji lub równoważnego dokumentu, np. zezwolenia na dopuszczenie do obrotu. Szczegóły znaleźć można w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Rozwoju.

Źródło: PAP-Polska Agencja Prasowa

Progi zwalniające sposobem na poprawę bezpieczeństwa?
Większość kierowców nie przepada za progami zwalniającymi zamontowanymi na drogach. To rozwiązanie ma jednak wiele zalet – wymusza na kierowcach ograniczenie prędkości, powoduje mniejsze natężenie ruchu oraz...
Zachowaj bezpieczny odstęp
W normalnych warunkach drogowych bezpieczny odstęp między autami powinien wynosić minimum dwie sekundy. W gorszych warunkach, np. podczas opadów deszczu lub śniegu albo mrozów, minimum to trzy sekundy. W ten...
Zobacz także podobne wiadomości