Kto i kiedy może odholować nasze auto?
I. Nocne parkowanie Mało który kierowca zwraca uwagę za znaki informujące o tym, że nocą w określonych godzinach auto nie może być zaparkowane na ulicy, a gdy złamiemy ten zakaz, zostanie wywiezione na polecenie straży miejskiej. Przeważnie w centrach miasta jest wiele takich znaków. Postawiono je, ponieważ w nocy trwają prace porządkowe: czyszczenie, zmywanie i zamiatanie jezdni i chodników. Jeśli nie zastosujemy się do tych znaków, grozi nam oprócz mandatu odholowanie auta. A to wiąże się z niemałymi kosztami holowania i parkingu.
II. Nieważne prawo jazdy Policjanci i media cały czas przypominają o wymianie starych praw jazdy (tzw. "książeczkowych") do końca czerwca 2006 roku. Funkcjonariusze grożą mandatami w wysokości 50 do 500 złoty, w zależności od interpretacji przepisów. Jeżeli podczas kontroli przez policję okaże się, że nasze prawo jazdy jest nieaktualne, musimy opuścić samochód i nie możemy kontynuować jazdy. Dodatkowo, gdy funkcjonariusz stwierdzi, że samochód stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, ma prawo wezwać lawetę i odstawić samochód na parking (oczywiście koszty, oprócz mandatu, pokryje nasz portfel). Takie same konsekwencje grożą nam, gdy nie mamy ważnego przeglądu technicznego lub ubezpieczenia.
III. Inne powody Straż miejska może wezwać lawetę, gdy zostawimy auto w miejscu niedozwolonym i w dodatku jego położenie utrudnia ruch innych użytkowników. Straż pożarna może nakazać usunięcie samochodu, jeśli przeszkadza on w akcji ratowniczej. Usunięty na nasz koszt może być również wrak, który szpeci teren osiedla. Tu z wnioskiem mogą wystąpić: zarządca nieruchomości, administracja lub prezes spółdzielni. Należy także pamiętać, że dane właściciela można ustalić nie tylko na podstawie numerów rejestracyjnych, ale także na podstawie numerów silnika.
Dlatego gdy nasz samochód "zniknie", nie musi to od razu oznaczać, że został skradziony. Dlatego najpierw powinniśmy skontaktować się z najbliższym komisariatem policji i strażą miejską, czy przypadkiem nie miał miejsca jeden z opisanych powyżej przypadków. Wtedy przekażą nam oni informację, kto wydał decyzję o odholowaniu i na jaki parking. Odzyskanie naszego auta jest wtedy możliwe dopiero po wcześniejszym opłaceniu mandatu i dodatkowych kosztów z tym związanych. Im dłużej auto stoi na parkingu, tym więcej zapłacimy!
PAMIĘTAJ! Jeśli z jakiegoś powodu nie zdecydujemy się na odbiór samochodu z parkingu, to po sześciu miesiącach może on zostać przejęty przez Skarb Państwa. Dodatkowo odpowiednie urzędy mogą i mają prawo ubiegać się od właściciela należnych kar i opłat.
Ważne linki