13 Kwi. 2015
Wiele wskazuje na to, że niebawem polscy kierowcy będą mogli odetchnąć z ulgą. Resort Infrastruktury chce zmian w prawie, które wyraźnie ograniczą karanie kierowców przekraczających prędkość przez straże miejskie i gminne. Projekt przygotowany przez Sojusz zakłada zmiany w trzech ustawach: o straży gminnej, Prawa o ruchu drogowym oraz w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia. Odebranie straży miejskiej możliwości przeprowadzania kontroli fotoradarowej kierowców to główny cel projektu ustawy autorstwa SLD, który ma trafić do sejmu.
Jak informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, w 2013 roku aż 67 proc. mandatów wypisanych przez tę służbę otrzymali kierowcy. Ich łączna kwota to 218 mln zł, przy 248 mln zł wartości wszystkich mandatów wręczonych w 2013 roku przez straże miejskie i gminne. Wśród najczęściej karanych przewinień jest nieprawidłowe parkowanie oraz nadmierna prędkość. Tę strażnicy sprawdzają obecnie przy pomocy stacjonarnych i mobilnych fotoradarów. To może się jednak wkrótce zmienić. Resort transportu chce wprowadzenia przepisów, które zakażą strażom miejskim i gminnym wykorzystywania fotoradarów, informuje „Rzeczpospolita”.
Z założeń do projektu wynika m.in., że Prawa o ruchu drogowym wykreślony zostałby zapis mówiący, iż "w ramach wykonywania kontroli ruchu drogowego strażnicy gminni (miejscy) są upoważnieni do używania urządzeń rejestrujących, z tym że w przypadku używania urządzenia zainstalowanego w pojeździe w czasie pracy urządzenia pojazd nie może znajdować się w ruchu". W znowelizowanej ustawie nie znalazłby się również zapis mówiący o tym, że strażnicy mogą legitymować uczestnika ruchu i wydawać mu wiążące polecenia co do sposobu korzystania z drogi lub używania pojazdu.
Obecnie straż miejska i gminna używa z 353 fotoradarów stacjonarnych i mobilnych. Jak wynika z listopadowej kontroli NIKU, strażnicy nie powinni łapać kierowców, posługując się mobilnymi fotoradarami. Według NIK-u, takie radary to maszynka do robienia pieniędzy, a nie sposób na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Co więcej, urządzenia są ustawiane w miejscach, które nie są konsultowane z policją.
Posłowie zajmą się też propozycją zmian w ustawie o straży gminnej i w prawie o ruchu drogowym. Pozbawia ona straż miejską możliwości przeprowadzania kontroli fotoradarowej, odbiera też tej formacji możliwości karania kierowców za nieprawidłowe parkowanie.
źródło: Onet.pl
Ważne linki